Jak na červotoče v pergole?
Červotoč – nepříjemný škůdce, který nám může vniknout jak do dřeva v bytě, tak i do dřevěných částí venku. Díky různým babským radám se proti němu snažíme bránit např.látkové pytlíčky se sušenou levandulí, tabák ve skříňkách, truhlách apod.
Nejlepší prostory pro vznik červotoče jsou ty, kde se drží vlhkost a především klid. Červotoč se může dostat jak do starého nábytku, tak ale i do nového… Na to je třeba pamatovat, na to pozor...
Prevence proti červotoči
Kromě výše zmiňovaných věcí samozřejmě existují i jiné prevenční doporučení proti červotoči.
- Pravidelná kontrola všech dřevěných věcí doma i venku
- Každoroční aplikace ochranných nátěrů proti škůdcům
- Dostatečné větrání v místnosti (v pergole je naštěstí tento problém vyřešen)
- Celková údržba čistoty ve všech prostorách
V případě, že se do dřeva dostane červotoč, může dojít až k jeho zničení – rozpadnutí daného nábytku.
Silně červivé dřevo Autor: makamuk
Postup jak na ně?
Co dělat v případě, že už červotoče najdeme? Poznáme ho totiž naprosto jednoduše. Jestliže ve dřevě najdeme malé dírky (tzv. chodbičky od červotoče), při tichu slyšíme zvuk podobný chroupání a na zemi najdeme jemné piliny, je útok červotočem zcela jasný. V pergole může napadnout ledacos - samotné trámy, latě a další dřevěný materiál, ze kterého je pergola postavená, ale také se nevyhne dřevěnému nábytku, policícm, truhlám, dekoracím apod.
Tady již nepomůže nic jiného než zakročení pomocí chemických přípravků, které si zakoupíme v jakékoliv drogerii. Na trhu existuje speciálních přípravků proti dřevokazným škůdcům celá řada. Většina těchto přípravků má dokonce dvojí použití - slouží jak na prevenci, tak samotné hubení škůdce.
Nábytek dobře očistíme od nečistot a prachu, natřeme speciálním přípravkem, popř. pro lepší účinnost injekční stříkačkou vpravíme přípravek do chodbiček od červotoče, abychom měli jistotu, že působí až do hloubky dřevěného materiálu. V případě, že se jedná o menší dřevěné věci (dekorace, dětské kostky apod.) můžeme je celé namočit.
Moderní trendy mluví o tzv. ozařování věcí a nábytku, jedná se však o stěhování všho do speciálních místností ve specializovaných firmách, což je přeci jen trošku náročnější a zdlouhavější.
Mezi nejpoužívanější a známé přípravky patří např. Xyladekor, Lignofix nebo Červostop.
Hlavní heslo v případě napadení červotočem – jednat okamžitě, rozhodně na nic nečekat!
- Jak zakrýt kabel v pergole?
- Orientační ceny podlah v pergole
- Jak čistit pergolu?
- Vybíráme žaluzie do pergoly
- Kompletní průvodce - krb v pergole
- Trámy na pergolu
- Typy podlah do pergoly a přístřešku