Jakou lazuru na pergolu?
Zahradní stavby jakými jsou dřevěné pergoly, jsou po celý rok vystaveny působení slunečního záření, dešti i mrazu, zkrátka všem přírodním vlivům. Dřevo tak degraduje, ztrácí své vlastnosti, rychle stárne a může být napadeno parazity a houbami. K tomu, abyste zabránili vzniku takovýchto škod, je nutné se o dřevo starat a chránit je, a k tomu se nejlépe hodí ochranná lazura. Ošetřením lazurovacími laky významně prodloužíte životnost své pergoly a zvýrazníte její vzhled.
Kdy začít s nátěrem?
Dřevěné venkovní stavby je třeba začít chránit co nejdříve. Tedy ideálně ihned po jejich výstavbě. K tomu, abyste z nátěru získali pro dřevo co nejvíce, je vhodné přizpůsobit dobu jeho provedení těm nejlepším možným podmínkám, kterými jsou:
- venkovní teplota 5 – 25°C
- vlhkost 30% - 80%
- neaplikovat za deště, mlhy, silného větru, ani přímého slunce
Tenkovrstvé lazury
Abyste zabránili zestárnutí a zešednutí dřeva, použijte tenkovrstvé lazury. Ty na dřevě vytváří tenký film a lehce se vsakují do podkladu, a tak se neodlupují. Jsou zvlášť vhodné pro ještě pracující dřevo. Kvalitní tenkovrstvá lazura proniká do pórů dřeva a zabarvuje povrch na požadovaný odstín. Tím dochází k zvýraznění přirozené struktury dřeva. Tyto lazury jsou velmi snadno aplikovatelné a vytváří matný vzhled.
Odstíny a další ukazatelé
Na trhu jsou k dostání plně nebo polo-transparetní lazury k ochraně dřeva. Nabízený odstín je jistě základním ukazatelem při koupi. Ale nerozhodujte se jen na základě toho, že jste našli svou oblíbenou barvu. Kvalitní lazura by měla poskytovat ochranu před UV zářením a měla by garantovat dobu funkčnosti nátěru. To je zvlášť důležitý faktor, pokud nechcete obnovovat nátěr po každé zimě. Dalším ukazatelem bývá hodnota, kolik metrů čtverečních lze natřít z 1 kg balení. Ovšem tuto hodnotu výrazně ovlivňuje savost podkladu, tedy úprava a vlastnosti dřeva (hoblované, hrubé, suché, mokré..).
Lazurovací oleje
Prodejce by vám měl nabídnout také lazurovací oleje, což jsou lazury obohacené přírodními oleji(nejčastěji lněnými nebo palmovými). Lazurovací oleje dodají vašemu dřevu ochranu navíc, a to právě ve formě oleje, který dřevo ochrání před vysoušením a popraskáním.
Nepodceňte přípravu dřeva
Před nátěrem ošetřovaný povrch řádně připravte. Dřevo by mělo být suché, čisté, bez jakýchkoli nečistot, bez prachu, mastnot a také bez staré barvy. Poškozený starý nátěr nebo zešedlé dřevo přebruste. K zvýšení stálosti nátěru a také pro ochranu před škůdci je možné dřevo impregnovat. Na trhu jsou ale k dostání i lazury, které v sobě impregnační složku obsahují a v takovém případě je možné tento krok vynechat.
Nátěr a obnova
Samotná lazura se na dřevo nanáší ve dvou vrstvách. Druhá vrstva vždy až po řádném zaschnutí vrstvy první. Obnovovací nátěr se již obvykle provádí jednou vrstvou, a to dříve než dojde k popraskání předchozího nátěru. Interval je obvykle 3 – 5 let, ale vždy záleží na konkrétních klimatických podmínkách daných lokalitou, také na použitém materiále a celkovým technickým řešením vaší pergoly.
- Rozměr hranolů na pergolu?
- Jak ochladit vzduch pod pergolou?
- Jaké doplňky jsou vhodné do pergoly?
- Síla skla na střechu pergoly
- Čím natřít venkovní dřevěnou pergolu
- Osvětlení pergol
- Jaké materiály se používají při stavbě přístřešků?