Dřevěná pergola je krásným doplňkem celkového řešení využívání zahradních prostor a umožňuje vytvořit příjemné odpočinkové posezení, které v závislosti na provedení střešní konstrukce lze využívat za každého ročního období a počasí. Dřevo je pravděpodobně nejčastěji volený materiál pro výstavbu pergoly, jeho aplikace se však vyznačuje speciálními požadavky na údržbu, jelikož vlivem anizotropních vlastností a také organického složení výrazně podléhá biotickým i abiotickým vlivům. Z tohoto důvodu je nutné počítat již při výběru materiálu či konkrétní dřeviny, z níž má být pergola postavena, s pravidelným ošetřováním a zajištěním důkladné impregnace řeziva, jež je nutná především jako ochrana před napadením dřevozbarvujícími nebo dřevokaznými houbami, plísněmi či hmyzem.
Pergoly jsou mezi námi déle, než si všichni dokáží představit. Už za starých Římanů vznikaly první pergoly a ty se vyrábí až do dnešní doby. Ano pergoly prošly mnoha změnami za tu dlouhou dobu. Dříve se vše dělalo ze dřeva a nyní se přechází na pergoly hliníkové. Přeci jen moderní pergoly dnešní doby jsou hlavně vyráběny z hliníku, nebo v kombinaci hliníku a dřeva. Přeci jen hliník je o hodně lehčí a také odolnější a tím oproti dřevu se zvedá životnost celé pergoly. Pergoly jsou stavěny u bazénu, garáže či domu a jsou součástí prakticky celého domu. Pojďme se tedy blíže podívat na bioklimatické pergoly. Ty totiž udávají trend dnešní doby a žádná pergola se bez nich podle mě určitě neobejde. Když už přeci něco děláme tak moderně a bioklimatická pergola je toho rozhodně zárukou.
Dřevo je jako materiál na pergolu velmi hezké, zejména jeho přírodní struktura je tím hlavním důvodem, proč si ho ve velkém jako stavební materiál vybíráme. Má to však jednu, pro někoho možná nepříjemnou podmínku. Je nutné se o něj v pravidelných intervalech starat. I když jste ho při stavění pergoly ošetřili sebelepším nátěrem, nestačí to. Po pár letech je nutné se pustit do renovace.
Dlouhé přemýšlení a ještě delší čekání, to může být pěstování vína na pergole. Pokud si však přečtete náš článek, pak jistě očekávání zkrátíte a budete sklízet krásné hrozny. Pergola je totiž místem, kde se vinné révě může dařit přímo skvěle. Je jen otázkou: "Jak správně pěstovat víno na pergole?"
Pergoly jsou ve většině případů vytvořené ze dřeva, a proto je třeba myslet i na pravidelnou údržbu. Nechráněné dřevo je náchylné na rychlé poničení, praskání, ale také na napadení nejrůznějšími škůdci. Nátěr pergoly působí nejen jako ochranný prvek, ale také i esteticky. Výběr vhodného nátěru nemusí být extrémně náročnou záležitostí. Je však důležité zdůraznit, že se na nátěru nevyplatí šetřit. Pokud chceme, aby byl skutečně kvalitní a pergolu ochránil, je třeba počítat s vyšší cenou.
Červotoč – nepříjemný škůdce, který nám může vniknout jak do dřeva v bytě, tak i do dřevěných částí venku. Díky různým babským radám se proti němu snažíme bránit např.látkové pytlíčky se sušenou levandulí, tabák ve skříňkách, truhlách apod.
Zahradní stavby jakými jsou dřevěné pergoly, jsou po celý rok vystaveny působení slunečního záření, dešti i mrazu, zkrátka všem přírodním vlivům. Dřevo tak degraduje, ztrácí své vlastnosti, rychle stárne a může být napadeno parazity a houbami. K tomu, abyste zabránili vzniku takovýchto škod, je nutné se o dřevo starat a chránit je, a k tomu se nejlépe hodí ochranná lazura. Ošetřením lazurovacími laky významně prodloužíte životnost své pergoly a zvýrazníte její vzhled.
I pergola vyžaduje pravidelné čištění. Jak na něj správně, aby byla dlouho skutečnou ozdobou naší zahrady?