Úvod ›  Stavba pergoly  ›  Kotvení

Kotvení pergol

Dřevěné pergoly jsou dnes vnímány jako běžný a velmi oblíbený prvek zahradní architektury. Mnohé české zahrady se pyšní mnoha druhy nejrůznějších pergol. Můžeme se setkat s pergolami obrostlými popínavými rostlinami, zastřešenými i nezastřešenými. Všechny tyto pergoly musí být kvůli bezpečnosti ukotveny buď k zemskému povrchu nebo k fasádě domu. Asi bychom nechtěli při větším poryvu větru sbírat třísky naší krásné pergoly po zahradě. Pojďme se tedy podívat jak ukotvit pergolu?

Ukotvení k zemi

Začínáme často používaným způsobem ukotvení pergol, tedy k zemi. Pro tyto účely můžeme využít hned několik způsobů, které se liší použitou technologií.

  • Betonové patky a úchyty ve tvaru "H"

Betonové patky jsou výhodné pro své univerzální použití v jakémkoli terénu a navíc jsou vysoce stabilní. Na druhé straně je třeba vykopat relativně hluboké základy, což může být s ohledem na terén náročné. Po vykopání se do základů nalije beton a zapustí se úchyty ve tvaru "H", na které se nasadí nosné sloupky zahradní pergoly. Tento způsob kotvení se hodí pro větší pergoly a do míst, kde je předpoklad silných poryvů větru. 

  • Zemní vruty

Jednodušším způsobem kotvení pergoly k zemi jsou zemní vruty. Jejich instalace je notně jednodušší než u betonových patek, ale můžeme narazit na problémy v případě, že terén je příliš kamenitý. Instalace zemních vrutů je snadná, označíme si místo umístění vrutu pomocí kolíku, do vzniklého otvoru vrut zasuneme a nasadíme patku. Pak již jen pomocí montážního klíče vrut zavrtáme dostatečně hluboko. Takto postupujeme u všech potřebných vrutů.

Popis patek:

  1. Zatloukací patka do terénu
  2. Patka do "živého" betonu
  3. K dodatečnému kotvení do betonu

Ukotvení ke zdi domu

Pergoly stojící v blízkosti domu lze kotvit k jeho fasádě. Tento způsob kotvení pergoly není náročný, ale vždy bychom před jeho započetím měli znát materiál, z něhož byl náš dům postaven. Před ukotvením fasádu důkladně prohlédneme. Kontrolu plochy domu, k níž má být pergola ukotvena opravdu neošiďte, protože i malá závada může způsobit zásadní problémy.

Nosné ráhno

Nejčastějším prvkem, který se používá k ukotvení pergoly ke zdi domu je nosné ráhno. To se k fasádě domu připevní pomocí chemické kotvy a závitových tyčí. Na konec tyčí se následně připevní zmíněné nosné ráhno (tzv. vazník) a k němu se přichytí pergola. Alternativním způsobem je vynesení vazníku na sloupky (v případě, že nelze ukotvit vazník do zdi).

Postup:

  • Vyvrtání dostatečně hlubokých děr
  • Vyplnění děr chemickou maltou (tzv. chemická kotva)
  • Zasunutí závitových tyčí v co nejkratší době
  • Připevnění nosného ráhna (vazníku)
  • Uchycení pergoly vazníku

U domů se zateplením je třeba koupit delší závitové tyče, jinak je postup úplně stejný. Přestože by nosné ráhno mělo pergolu unést samo, tak doporučujeme tento způsob kotvení kombinovat s uchycením k zemi, protože pro naši bezpečnost je vždy lépe volit větší množství prvků a jejich kombinaci. Člověk totiž nikdy neví, jak velký poryv větru přijde. 

David Manek


Další články o přístřešcích a pergolách: