Rekonstrukce pergoly

Jaké doplňky jsou vhodné do pergoly?

V tomto článku se dozvíte, jak pomocí doplňků můžete svoji pergolu využívat mnohem více času než doposavad. Žijeme v oblasti, kde se mění výrazně počasí během roku. Na pohodové posezení při příjemných teplotách a počasí, nám zbývá během roku doslova pár dní. To nutně neznamená, že nepříznivé počasí nebo chladné období roku musíme trávit doma. Ukážeme vám praktické doplňky a popíšeme jejich využití.

Jaké materiály se používají při stavbě přístřešků?

Každá stavba přístřešku je specifická v mnoha ohledech. Záleží totiž na tom, k čemu bude přístřešek sloužit, zda bude stát samostatně nebo jako doplněk k domu. V neposlední řadě se od těchto faktorů odvíjí i volba vhodného materiálu. Kromě nejčastější varianty v podobě dřeva totiž pro stavbu přístřešku poslouží i kámen, cihla, hliník a případně i sklo. Přečtěte si, v jakých situacích oceníte právě tyto materiály a kdy bude lepší zvolit dřevěnou klasiku.

Vybíráme žaluzie do pergoly

Žaluzie, rolety či nějaký jiný způsob stínění vám pohodlné sezení ve vaší pergole může prodloužit sezónu klidně o dva měsíce. Pokud se do toho vrhnete opravdu po hlavě, získáte z pergoly dokonce celou místnost navíc.

Pojďme se nyní věnovat zastínění pergoly z boků. Důležité je také její zastřešení, respektive ochrana seshora, to je však téma na jiný článek.

Chyby při realizaci pergol a přístřešků

Pergoly či přístřešky zajišťují krytí terasy nebo upraveného prostranství na zahradě, které se nejčastěji budují za účelem vytvoření příjemného posezení ve venkovním prostranství za každého počasí. Pergoly i přístřešky se skládají ze dvou hlavních částí – z nosné konstrukce a z krytiny, které by měly být řešeny tak, aby unesly zatížení od povětrnosti a vlastní konstrukce. Pro oba konstrukční celky je možné využít řadu materiálů, které je nutné upravit tak, aby maximálně odolávaly nepříznivému počasí, jelikož jsou instalovány napevno a využívány celoročně. Při budování pergoly či přístřešku je tak nutné dodržovat několik konkrétních zásad, které zajistí prevenci ztráty stability nebo zřícení nosné i výplňové konstrukce. Právě nedodržením těchto zásad často dochází ke zhoršeným funkčním požadavkům, zejména je-li řešena svépomocí.

Jak vybrat vhodný zahradní nábytek pro pergolu?

Před výběrem nábytku je potřeba si ujasnit, co od něj budete očekávat, jak velký prostor máte k dispozici a jaké nároky ohledně působení atmosférických vlivů na nábytek budou kladeny.

Vše co musíme vědět o bioklimatických pergolách

Pergoly jsou mezi námi déle, než si všichni dokáží představit. Už za starých Římanů vznikaly první pergoly a ty se vyrábí až do dnešní doby. Ano pergoly prošly mnoha změnami za tu dlouhou dobu. Dříve se vše dělalo ze dřeva a nyní se přechází na pergoly hliníkové. Přeci jen moderní pergoly dnešní doby jsou hlavně vyráběny z hliníku, nebo v kombinaci hliníku a dřeva. Přeci jen hliník je o hodně lehčí a také odolnější a tím oproti dřevu se zvedá životnost celé pergoly. Pergoly jsou stavěny u bazénu, garáže či domu a jsou součástí prakticky celého domu. Pojďme se tedy blíže podívat na bioklimatické pergoly. Ty totiž udávají trend dnešní doby a žádná pergola se bez nich podle mě určitě neobejde. Když už přeci něco děláme tak moderně a bioklimatická pergola je toho rozhodně zárukou.

Způsoby řešení opravy staré pergoly

Dřevo je jako materiál na pergolu velmi hezké, zejména jeho přírodní struktura je tím hlavním důvodem, proč si ho ve velkém jako stavební materiál vybíráme. Má to však jednu, pro někoho možná nepříjemnou podmínku. Je nutné se o něj v pravidelných intervalech starat. I když jste ho při stavění pergoly ošetřili sebelepším nátěrem, nestačí to. Po pár letech je nutné se pustit do renovace.

Důvody, proč zastřešit pergolu

Pergola plní na naší zahradě hned několik funkcí. Je místem relaxace i místem setkávání všech členů rodiny navzájem, s přáteli či sousedy. Pergola je ale pro zahradu také estetickým prvkem, případně základnou pro růst některých druhů popínavých rostlin. Ať již se ale rozhodujete pro stavbu pergoly z jakéhokoliv důvodu, jedno z rozhodnutí, kterému se nevyhnete, je to, zda stavbu zastřešit, či nikoliv. Jaké jsou pro zastřešení důvody?

Uzavření pergoly

Vítr, déšť, slunce - to jsou právě hlavní důvody pro nás, abychom začali uvažovat o uzavření naší pergoly a získali jsme tak posezení, které nemusíme využívat pouze v létě. Naopak v takovém případě si můžeme v naší pergole dopřát chvíle klidu i mimo sezónu, někdy klidně celoročně.

Jak zastínit pergolu?

Pergoly patří v posledních letech k velmi oblíbeným stavebním prvkům a nalezneme je u mnoha rodinných domů. Pergola nám poskytuje jedinečný prostor k relaxaci a při správném zastínění ji lze využívat i v době nepříznivého počasí. Zastřešení pergoly se nevyplatí podcenit a měli bychom na tuto problematiku myslet již ve chvíli, kdy pergolu stavíme. Jak lze tedy pergolu zastínit?

Jakou lazuru na pergolu?

Zahradní stavby jakými jsou dřevěné pergoly, jsou po celý rok vystaveny působení slunečního záření, dešti i mrazu, zkrátka všem přírodním vlivům. Dřevo tak degraduje, ztrácí své vlastnosti, rychle stárne a může být napadeno parazity a houbami. K tomu, abyste zabránili vzniku takovýchto škod, je nutné se o dřevo starat a chránit je, a k tomu se nejlépe hodí ochranná lazura. Ošetřením lazurovacími laky významně prodloužíte životnost své pergoly a zvýrazníte její vzhled.

Jak připravit desku pod pergolu?

Pergola – vysněné místo pro relaxaci, odpočinek nebo i dobré pochutnání...  Tomu všemu však předchází samotná stavba pergoly. Kromě samotného promyšlení, vlastních projektů, ohlášení či povolení apod. je hlavním základem pergoly její deska.

Kotvení polykarbonátu

Kotvení polykarbonátu je velmi závislé na druhu materiálu, do kterého budeme jednotlivé polykarbonátové tabule upevňovat. Nejčastěji se kotví do dřeva, hliníku nebo oceli. My si řekneme několik způsobů kotvení do dřevěných trámků a krokví. Kotvení do hliníku a oceli většinou provádí firmy, které dodávají konstrukci jako celek. V jejich případě se jedná o jejich systémová řešení.