Jak připravit desku pod pergolu?
Pergola – vysněné místo pro relaxaci, odpočinek nebo i dobré pochutnání... Tomu všemu však předchází samotná stavba pergoly. Kromě samotného promyšlení, vlastních projektů, ohlášení či povolení apod. je hlavním základem pergoly její deska.
Ať už se jedná o zahradní chatu k posezení, domek na nářadí, obytnou chatu nebo větší dřevostavbu, každá z uvedených staveb potřebuje svou základovou plochu, jejíž hlavní podmínkou je především rovnost!
Stavba pergoly i její desky je sice náročnější práce, ale zvládne jí každý šikovný domácí kutil s trochou trpělivosti a času. Mimo jiné samostatná práce bez oslovení firmy ušetří i několik tisíců korun.
Příprava desky pod pergolu
Při přípravě desky pod pergolu máte několik možností – dát si větší práci s betonovou deskou nebo zámkovou dlažbou nebo vás může zaujmout novější trend na trhu – samonosný podlahový rám. Všechny okolnosti, výhody i nevýhody si popíšeme níže.
Betonová deska
V případě, že se rozhodnete pro betonovou desku, uvědomte si, že již "není cesty zpět", proto si řádně promyslete její umístění. Doporučuje se umístit pergolu tak, abyste měli přístup ze všech stran kvůli pozdějším opravám, nátěrům, ale i údržbě. Poloha betonové desky již nelze později změnit. Pokud si vytyčíte půdorys pergoly provázkem, můžete začít kopat jámu o hloubce cca 25-30 cm, kterou vyplníte štěrkovou vrstvou cca 10-20 cm. Nezapomeňte pro dobrou stabilitu použít vibrační válec.
Vybetonujte desku 10-15 cm vysokou, vyztuženou ocelovou KARI sítí. Deska by měla být vybetonovaná přesně na půdorys pergoly, neměla by v žádném případě nikde přesahovat, a to kvůli zamezení zatékání dešťové vody pod pergolu. Rovinu následně překontrolujte za pomocí vodováhy, kdy maximální odklon se počítá 0,5 procent. Další nepsané pravidlo pro betonovou desku – 5-15 cm nad terénem je ideální usazení. Povrch desky nezapomeňte odizolovat. Nakonec zkontrolujte úhlopříčky, aby z vaší pergoly nebyl lichoběžník.
Největší výhodou betonové desky je každopádně dlouhá životnost.
Zámková dlažba
Pod zámkovou dlažbu použijte stejný podklad jako u betonové desky – tedy štěrk. Tady jistě oceníte jednodušší přípravu. Nevýhoda pro některé kutily je, že do zámkové dlažby nelze pergola pevně ukotvit na rozdíl od předešlého postupu.
Samonosný podlahový rám
V dnešní době nejjednodušší metodou je použití samonosného podlahového rámu, který se ukotví za pomoci zemních vrutů nebo betonových patek. Obrovskou výhodou je rychlá montáž, počítá se s okamžitým zatížením, rám se ukotví bez kopání. Mimo jiné lze základový rám kdykoliv přemístit a namontovat jinam. Pod samonosný podlahový rám může v pořádku proudit vzduch a zároveň není problém ho tepelně izolovat.
Nyní už je na každém pánovi, zda zvolí starou osvědčenou klasiku nebo vyzkouší novější metody…
- Důvody, proč zastřešit pergolu
- Jak na zavětrování u pergoly?
- Jaké doplňky jsou vhodné do pergoly?
- Kotvení pergol
- Orientační ceny podlah v pergole
- Jak ochladit vzduch pod pergolou?
- Jak čistit pergolu?