Vybíráme žaluzie do pergoly
Žaluzie, rolety či nějaký jiný způsob stínění vám pohodlné sezení ve vaší pergole může prodloužit sezónu klidně o dva měsíce. Pokud se do toho vrhnete opravdu po hlavě, získáte z pergoly dokonce celou místnost navíc.
Pojďme se nyní věnovat zastínění pergoly z boků. Důležité je také její zastřešení, respektive ochrana seshora, to je však téma na jiný článek.
Proč vůbec o nějakém zastínění přemýšlet, jaké výhody žaluzie na pergole přinesou? V první řadě je to ochrana před přímým sluncem. Ono sedět venku v teple a nechat na sebe svítit sluneční paprsky je hezké a mnohdy je právě toto hlavním důvodem ke stavbě pergoly, ale vydržet takhle celý den, to už příjemné není. Možnost vytvořit si stín je k nezaplacení. Druhým, neméně důležitým důvodem je soukromí. Pokud vám vadí, že každý, kdo se prochází po cestě kolem vašeho domu, vidí, co zrovna děláte, nebo jste nervózní z neustálých zvědavých pohledů sousedů, je lepší si nějakou zástěnu pořídit.
S nějakým druhem zastínění se vám také bude lépe regulovat světlo a teplo uvnitř pergoly. Jaké možnosti máte dnes k dispozici?
Venkovní žaluzie
Začněme jednou z nejsložitějších variant. Žaluzie se umisťují především na okna a jiné prosklené plochy, i na pergole však mohou mít své využití. A to ve chvíli, kdy se rozhodnete, že pergolu nechcete mít pouze jako venkovní prostor, ale buď zčásti, nebo po celém obvodu ji zasklíte. V takovém případě jsou venkovní žaluzie ideální volbou.
Autor: Tante
Vnitřní prostor v pergole dokáží zastínit částečně i úplně. Množství světla, které si dovnitř pustíte, lze pomocí jejich sklopení regulovat. Žaluzie také pomohou s udržením tepla a snížením hluku přicházejícího z ulice.
Pokud je umístíte na otevírací okno, lze za jejich pomoci i účinně větrat. Venkovní žaluzie se vyrábí z hliník, aby byly co nejvíce odolné. Jednotlivé druhy se mezi sebou liší šířkou lamel a tvarem, který určují písmena C, Z a S. Jako samostatně visící, tedy bez uchycení na sklo nejsou venkovní žaluzie do pergoly příliš vhodné.
Venkovní rolety
Nyní se dostáváme k řešením, které samy o sobě vyplní prázdný prostor mezi jednotlivými sloupky pergoly. Venkovní rolety jsou z tkané síťoviny, dokáží absorbovat a po celém interiéru pergoly rozptýlit sluneční světlo. Poskytují výhled ven, zatímco zvenčí skrze ně nelze vidět. Stupňů průhlednosti mají každé rolety k dispozici více, záleží také na barvě, kterou si zvolíte.
Negativum venkovních rolet hledejme v nižší odolnosti vůči silnějšímu větru. Protože se nemají o co opřít, hrozí jejich poškození.
Screenové rolety
Velmi oblíbenou, ale dražší a konstrukčně složitější variantou jsou screenové rolety. Oproti běžným roletám mají tu výhodu, že jsou napevno uchycené ke krajům pergoly. Lze je buď schovat do kazety, posouvat po vodicí liště, nebo po vodicích lankách.
Screenové rolety jsou stabilní, barevně stálé a odolné vůči UV záření. Částečně vás také uvnitř pergoly ochrání proti větru. Částečně protože skrze ně vítr částečně projde. To lze na jednu stranu považovat za nevýhodu, na druhou je tato propustnost dobrá. Jednak se dovnitř dostane čerstvý vzduch, především jsou díky ní ale rolety stabilnější a lépe tak čelí silnějším poryvům větru. Co naopak dovnitř nepustí vůbec, je jakýkoliv hmyz.
Vyrábí se ze speciální tkaniny, která se skládá ze směsi polyesteru, skelného vlákna a PVC. Má dobré tepelně-izolační vlastnosti, se staženými roletami tak uvnitř bude tepleji. Podobně jako běžné rolety i zde funguje efekt polopropustného zrcadla. Je tedy vidět zevnitř ven, zvenčí dovnitř nikoliv. Pamatujte ale, že to funguje pouze za předpokladu, že uvnitř pergoly je větší tma než venku. Když bude vysedávat dlouho do noci s rozsvícenými světly, bude efekt opačný. Z venkovní tmy bude dovnitř vidět skvěle, zatímco vy zevnitř tmu neprohlédnete.
Bambusové a další přírodní rolety
Ekonomicky příznivé, nikoliv však dlouhodobé řešení představují rolety z bambusu, rákosu a proutí či dřeva. Velmi dobře vypadají, činí celou pergolu útulnější, částečně propouštějí světlo a v nákladu vás budou stát zlomek toho, co výše zmíněné varianty. To vše je však vykoupené výrazně nižší životností. Tu musíte počítat na nižší jednotky let. Bambus, rákosí a proutí nesnesou vysokou vlhkost, je třeba je tak před dešti ukrývat. Jinak mají tendenci plesnivět a kroutit se.
Látkové závěsy se nevyplatí
Za podobné peníze pořídíte i obyčejné látkové závěsy. Ty použijte výhradně jako velmi krátkodobé, možná i jednorázové řešení ve chvíli, kdy vám žádná jiná možnost nezbývá. Látkové závěsy jsou levné, při správném výběru vzoru i dobře vypadají, po jakémkoliv delším pobytu venku však plesniví, vlní se, mohou se i trhat. Co chvíli pořizovat nové asi nechcete, stejně jako je při jakémkoliv nezmaru počasí uklízet.
Na co si dát pozor při výběru
Předtím, než se pustíte do procházení různých možností zastínění vaší pergoly, si ujasněte, co od něj vlastně očekáváte. Chcete si jen občas vytvořit stín? Potřebujete sami z pergoly vidět ven? Rádi byste seděli v pergole při příjemnější teplotě, než zrovna panuje venku?
Pozor si dejte na to, zdali jde vámi preferované řešení zabudovat do již postavené pergoly, nebo je na něj nutné myslet už při stavbě. Myslete i na to, že rozhodně ne všechny varianty zastínění jsou odolné proti větru. V tomto ohledu velmi dobře vychází screenové rolety, naopak rolety, které nejsou k pergole po stranách nijak přichycené, může poškodit i mírnější vánek.
Otázkou komfortu a pohodlí je také možnost ovládání rolety. Pokud se nebavíme o těch z bambusu či látky, ostatní řešení lze ovládat buď manuálně, nebo stiskem tlačítka, případně i pomocí dálkového ovladače.
Rozlište taky, jestli si chcete zastínění namontovat sami, nebo požádáte o pomoc odborníky. U bambusových rolet to hravě zvládnete, do složitějších systémů se raději nepouštějte.
- Jaké materiály se používají při stavbě přístřešků?
- Kotvení polykarbonátu
- Způsoby řešení opravy staré pergoly
- Jaké doplňky jsou vhodné do pergoly?
- Kotvení pergol
- Chyby při realizaci pergol a přístřešků
- Jak velká má být pergola?