Rozměr hranolů na pergolu?
Jen výjimečně jsou pergoly prováděny jako zastřešení zpevněné plochy u objektu nebo jako průchod z okrasné části do užitkového prostoru zahrady. Zpravidla spojují objekt se stavebními doplňky zahrady a rozšiřují obytnou část domu.
Ve větších zahradách může několik na sebe navazujících pergol tvořit loubí, avšak v zahradách běžné velikosti mohou být maximálně dvě, jedna průchozí, vedoucí od předzahrádky, a druhá, jako stínotvorný prvek rozšiřující obytný prostor nebo odpočívadlo.
Podívejme se ve zkratce, jak na stavbu pergoly a na rozměry použitých dřevěných součástí:
-
Konstrukce pergoly je nejčastěji dřevěná. Staví se z hranolů, trámců a latí nebo z loupané kulatiny v přírodních úpravách
-
Abychom zjistili jaké jsou správné rozměry hranolů, musíme znát některé technické vlastnosti dřeva
-
pevnost: dřevo je výborný konstrukční materiál, je lehko opracovatelné a jeho malá objemová hmotnost ulehčuje montáž, vyniká pevností v tlaku a ohybu. Pevnost závisí na kvalitě (struktura, sukovitost, hustota, vlhkost, atd.). Čím je stavba dřeva pravidelnější a s menším počtem chyb, čím je dřevní vlákno rovnější a objemová hmotnost suchého dřeva vyšší, tím je jeho pevnost větší.
-
největší únosnost při plošně stejných přířezech má trám s poměry stran 5 : 7 a s letokruhy téměř kolmými na užší stranu (obr. 1)
-
pevnost ve vzpěře: dřevěné tyče, které jsou dvanáctkrát delší než je jejich průřez, mají snahu vybočit a zlomit se
-
pevnost ve smyku: odštípnutí části dřevěné konstrukce silou, která působí v kolmém směru vláken. Nejčastějším stavebním dřevem je dřevo jehličnaté a jeho povolené namáhání je podle normy ČSN 73 5200: 8 kg . cm¯². S touto pevností se nejčastěji setkáváme při konstrukcích krovu
-
trvanlivost: závisí na způsobu použití, lze ji prodloužit použitím impregnací
-
Při stavbě pergoly použijeme nejlépe dřevo modřínové nebo levnější borovicové, smrkové je méně odolné.
-
Začínáme nosnými hranoly (trámky), které mají průřez 120 x 120 mm. Osazujeme je přímo do země nebo na vruty. Při osázení do země (musí to být impregnovaná část) vyhloubíme asi 500 mm hlubokou jámu a spodek hranolu až do výše 700 mm buďto opálíme nebo napustíme 3 až 5 % impregnačním roztokem skalice modré. Na dno jámy položíme plochý kámen, na něj postavíme hranol, kolem něho zatlačíme větší kameny, které případně zalijeme řídkým betonem.
-
Základní rozměry jsou: šířka 2500 až 3500 mm, délka 2500 až 300 mm, výška 2500 až 300 mm, uložení příčných trámků je ve vzdálenostech 400 až 100 mm.
-
Na nosné hranoly pokládáme podélné trámky o rozměrech 100 x 140 mm. Můžeme rovněž použít namísto jednoho trámku 100 x 140 mm, dva trámky 80 x 80 mm.
-
Nejmenší rozměry příčných trámků nebo latí či fošen jsou 40 x 400 mm, ale mnohem lepší jsou 60 x 140 mm, a jsou tak dlouhé, aby přečnívaly o 150 až 250 mm přes podélné trámky.
-
Jednotlivé dřevěné prvky spojujeme buďto vazbou, sloupy (nosné trámky) čepujeme do podélného trámu a příčné trámky čepujeme na podélné trámky, nebo je přišroubujeme, případně přitlučeme. Spoje musíme udělat velmi kvalitně, aby se v nich nedržela voda a nezpůsobila hnití.
-
pergoly navazující na budovu nemají koncové sloupy a podélné trámky ukládáme přímo na obvodovou konstrukci domu, podélné trámy nikdy nezazdíváme, ale pokládáme je na konzoly tak, aby mezi čely podélníků a stěny zdiva byla mezera
-
všechny dřevěné prvky musíme před použitím v konstrukci impregnovat (impregnaci volíme podle druhu povrchové úpravy dřeva na objektu).
-
Předpokladem pro započetí stavby nosných trámků (sloupů), je položení dlažby.
Po čase, zejména u nosných trámků uložených přímo v zemi, se poškodí jejich dolní část, zatímco horní část nad terénem je zdravá. V tomto případě můžeme sloupek opravit a tím prodloužit jeho životnost.
Abychom to mohli provést, provizorně podepřeme podélný trámek po obou stranách poškozeného sloupku, poškozenou část odřežeme a vyjmeme ze země. Zdravou část uvolníme ze spojení.
Do původní už vyčištěné jámy provedeme nový betonový základ se zabetonovanými držáky z ploché oceli, na které po důkladném zatvrdnutí betonu přišroubujeme nepoškozenou část sloupku.
- Jak zastínit pergolu?
- Jaké doplňky jsou vhodné do pergoly?
- Jak na červotoče v pergole?
- Jak ochladit vzduch pod pergolou?
- Typy podlah do pergoly a přístřešku
- Patky pro sloupky na pergoly a přístřešky
- Osvětlení pergol