Jakou pergolu si vybrat: hliník versus dřevo
Rozhodli jste se, že si na zahradě pořídíte pergolu? Řešíte, jestli pergolu hliníkovou či dřevěnou? Ano, dřevo i hliník jsou dva materiály, které se na výrobu pergol používají. Který materiál je lepší? Téma, které rozděluje společnost na dvě poloviny. Milovníci dřeva mají jasný názor, ovšem modernější představitelé preferují pergoly hliníkové. Záleží také na tom, jak je stavěný Váš dům. Z logiky věci vyplívá, že k roubené chatě bude lepší dřevo, Ať už jste milovník moderního designu. Naopak nepostavíme pergolu dřevěnou k novostavbě, dělané do moderního stylu. Zde se rozhodně bude hodit více pergola hliníková. Pamatujte ovšem vždy na to, že se nejvíce pohodlně v pergole musíte cítit vy a na nikom jiném nezáleží. Nyní se pojďme tedy podívat na výhody a nevýhody obou materiálů a rozluštit, která pergola je lepší.
Co to pergola je? - Pergola je vlastně venkovní konstrukce, která je stavěna pro posezení ve stínu či jako ochrana před deštěm. Stavěna při domu k posezení, jako přístřešek k bazénu či provizorní garáž pro auto.
Dřevěné pergoly
Výhody
Pergoly vyrobené ze dřeva mají, jak se říká přirozenější vzhled. Dřevo se lépe hodí k domu či k venkovnímu prostoru a zahradě. Můžeme si zvolit typ dřeva, který bude sedět s Vaším domem a pohledné na oko. Dřevěné pergoly jsou přírodní a vůně dřeva by jasně mohla převážit vaše rozhodování pro dřevo. Dřevo je spolehlivé a vypadá opravdu fantasticky. Ovšem jenom ze začátku a maximálně pár let. Konstrukce pergoly vyrobená ze dřeva bude rozhodně levnější než konstrukce hliníková. Dřevěnou pergolu si také dokážete postavit své pomocí. Pergolu si můžete kdykoliv opravit či renovovat.
Nevýhody
Jako první vlastnost a velká nevýhoda dřevěné pergoly je rozhodně pravidelná údržba. Dřevo je prostě dřevo a to pracuje, ať se nám to líbí nebo ne. Dřevo si vyžádá pravidelnou impregnaci a lakování. Což je potřeba dělat minimálně jednou za 3 – 5 let. To vše také záleží na klimatických podmínkách. Když si vybereme dřevo, musíme počítat, že vlhké počasí bude pergolu více ničit. Pokud žijeme v horských oblastech, kde jsou chladné zimy je jasné, že dřevo se bude rychleji poškozovat než někde, kde jsou zimy velice slabé či žádné. Dalším kritickým faktorem je hořlavost. Dřevo prostě hoří a můžete ho ošetřit různými proti hořlavými nátěry, jak chcete. Dřevo prostě hořelo, hoří a vždy hořet bude. Další riziko dřeva je napadení dřevokazným hmyzem. Červotoči, tesařík krovový a mravenci. Ano, i proti dřevokazům se dají pergoly chránit nátěry, ovšem i ty mají jen nějakou životnost. Dále může být dřevo napadeno dřevokaznou houbou. Dřevo také může po určitém čase zajít barvou a změnit svůj odstín, čímž po nějaké době už nebude pergola ani ladit se zbytkem domu. Z dřeva se také mohou objevit třísky, které mohou vést k poranění.
Pojďme si to tedy sesumírovat výhody a nevýhody dřeva.
Výhody
- Přirozený vzhled
- Libovolné rozměry a tvar
- Odolná konstrukce
- Dají se snadno opravit a renovovat
- Možnost výroby vlastní silou
Nevýhody
- Hořlavý materiál
- Časem může změnit odstín a zajít barva
- Vyžaduje pravidelné lakování a impregnaci
- Riziko napadení houbami či dřevokaznými brouky
- Možnost objevení třísek
Hliníkové pergoly
Výhody
Hliník je takový nezaměstnaný materiál. V podstatě se nemusí, ale vůbec udržovat. Jediné co je potřeba ho občas opláchnout hadicí nebo otřít vlhkým hadrem. Ovšem můžete, to také nechat pouze na přírodě a déšť Vám hliníkovou pergolu sám opláchne. Údržba hliníku je tedy naprosto bez starostná. Hliník má velice pevnou a odolnou konstrukci. Velkou výhodou oproti pergole dřevěné je instalace střešních lamel neboli bioklimatických střešních pergol. Ty je možné naklánět a regulovat podle počasí, můžete je ovládat mobilním telefonem nebo ovladačem. V dnešní době jsou tyto střechy pergol velice moderní a žádané. Žádná hliníková pergola by neměla bez bioklimatické střechy být. Hliníkový materiál je oproti tomu dřevěnému nehořlavý. Hliník je také lehčí, proto i jeho konstrukce je velmi lehká, ovšem jak už bylo řečeno pevná. Hliník je také dostupný v různých barvách, tak aby se hodil k jakémukoliv modernímu domu.
Nevýhody
Jedna z velkých nevýhod, která může rozhodnout proti hliníkové pergole je rozhodně její cena. Hliníkové pergoly jsou o mnoho dražší než pergoly postavené ze dřeva. Hliník má také omezený počet tvarů a rozměrů. Nehodí se také do všech exteriérů a musíte rozmýšlet, zda si hliník vybrat. Je také velice odvážné stavět pergolu z hliníku svépomocí. Rozhodně je lepší přenechat hlavně výrobu hliníkové pergoly profesionálům. To samé platí o stavbu pergoly. Je lepší i tuto práci přenechat odborníkům, než se trápit s postavením hliníkové pergoly. Menší přirozenost, přeci jen nesmíme zapomínat, že to je stále kov.
Pojďme si dát tedy dohromady výhody a nevýhody hliníku
Výhody
- Nevyžaduje skoro žádnou údržbu
- Nehořlavý materiál
- Lehčí konstrukce než dřevo
- Dostupnost v různých barvách
- Pevná a odolná konstrukce
- Možnost bioklimatické střechy
Nevýhody
- Pořizovací cena pergoly může být 2x dražší než dřevo
- Náročnější na stavbu svépomocí
- Nehodící se všude
- Omezená možnost tvarů a rozměrů
Dřevo i hliník jsou úžasné materiál, které mají oba něco do sebe. Ať už u Vás přesahují u něčeho výhody nebo nevýhody, rozhodně se shodneme, že pergola je úžasná věc a je jedno, jestli je z hliníku nebo dřeva. V dnešní moderní době převažují pergoly hliníkové, za které se vyplatí připlatit. Rozhodnutí je ovšem vždy jen a pouze na Vás a nikom jiném.
- Chyby při realizaci pergol a přístřešků
- Zasklení pergoly
- Seznam činností, které můžete pod pergolou dělat
- Způsoby řešení opravy staré pergoly
- Způsoby upevnění krokví na pergole
- Využití palet v pergole
- Vše co musíme vědět o bioklimatických pergolách