Způsoby řešení opravy staré pergoly

Dřevo je jako materiál na pergolu velmi hezké, zejména jeho přírodní struktura je tím hlavním důvodem, proč si ho ve velkém jako stavební materiál vybíráme. Má to však jednu, pro někoho možná nepříjemnou podmínku. Je nutné se o něj v pravidelných intervalech starat. I když jste ho při stavění pergoly ošetřili sebelepším nátěrem, nestačí to. Po pár letech je nutné se pustit do renovace.

Jak poznáte, že ten čas nastal? Dřevo začíná ztrácet svoji barvu, v krajním případě je až šedé. Lak na něm praská, je od slunce, větru a deště oprýskaný. Tehdy je ideální čas k obnovení nátěru. Čekat do chvíle, kdy dřevo ve velkém napadnou škůdci nebo začne hnít, už může být pozdě a celá renovace by se mohla pěkně prodražit.

Začněte přípravou pergoly. Zkontrolujte její stav a dokonale ji očistěte

Nejprve si zhodnoťte, v jakém stavu se vaše pergola nachází. Pokud najdete místa s hnilobou v jakémkoliv stádiu, vyplatí se, pokud je to vzhledem ke konstrukci možné, daný trámek nebo příčku odstranit a nahradit novým kusem dřeva. Zkontrolujte také, že jsou napevno utažené veškeré šrouby a tam, kde má, dřevo na sebe perfektně přiléhá.

Poté odstraňte veškerou nečistotu a mastnotu. Začněte s tou, která je nejvíce vidět. Tedy pavučiny, zaschlé nánosy špíny, vrstvy prachu apod. Dřevo zbavte smůly, jež se na povrchu může vyskytnout. K tomu vám poslouží technický benzín, aceton či terpentýn. Dané místo je pak potřeba zbrousit.

Zbavte se vrstev starého laku

Očištěnou pergolu nechcete dostatečně vyschnout. Pak přichází na řadu obroušení. Pryč musí přijít veškerý popraskaný lak. Pokud jste už dřevo více než jednou natírali, je velmi pravděpodobné, že se na různých místech pergoly bude vyskytovat různé množství vrstev laku tak, jak lak postupně praská a opadává. Veškeré tyto nerovnosti a staré vrstvy laku je nutné obrousit.

K odstranění dřívějších nátěrů můžete použít hrubý smirkový papír, houbičku nebo ruční brusný kartáč. Připravte se však na to, že se, zvlášť pokud se bavíme o pergole větších rozměrů, pěkně nadřete. Čas a námahu vám v tomto případě ušetří vibrační bruska nebo úhlová bruska (flexa). Pokud ji nevlastníte, vězte, že za pár stokorun na den si ji můžete i půjčit.

Ochranný nátěr proti škůdcům

Před natíráním jakékoliv vrstvy nátěru musí být dřevo suché a jeho povrch čistý. Pokud chcete svoji pergolu co nejvíce ochránit, jako první nátěr by měla přijít fungicidní impregnace. Ta dřevo zabezpečí proti působení plísní, škůdců a také způsobí, že další nátěry na něj lépe přilnou. Namísto impregnace lze rovnou použít přípravek, který v sobě kombinuje jak lak, tak ochrannou část. Impregnaci nanášejte ve dvou vrstvách. Každou vrstvu vždy nechte dostatečně zaschnout.

Nejlépe poslouží olejová lazura

Po impregnaci na vás čeká rozhodování mezi lazurou a klasickým lakem. Lazura je prodyšná, pružná, dobře odolává UV záření a povětrnostním vlivům. To dokáže i lak, ten je však citlivější na poškození. Rozdíl poznáte také při odstraňování. S lakem vám to půjde velmi obtížně, zatímco lazuru můžete i několikrát přetřít. Hlavní odlišnost ale spočívá v tom, jestli chcete překrýt kresbu dřeva, či naopak nechat vyniknout jeho přírodní krásu. Lak znamená první možnost, po nátěru lazurou bude kresba dřeva stále viditelné. A přiznejme si, když jste se rozhodovali, že si postavíte pergolu ze dřeva, jedním z hlavních důvodů byl přírodní vzhled dřeva.

Jak moc, to určuje, jestli použijete tenkovrstvou, nebo silnovrstvou lazuru. Pro pergoly se více hodí tenkovrstvá, používá se více na místech, kde dřevo vlivem povětrnostních podmínek stále pracuje. Lépe také snáší vlhkost.

Ze všech druhů lazur největší efekt přináší olejová. Obsahuje totiž velký podíl aktivních látek a lépe pronikne do dřeva než lazura na bázi vody. Pergolu natřete třemi slabými vrstvami. Před každou, i před tou první, můžete povrch dřeva velmi jemně zbrousit. Jednotlivé nátěry na sobě budou lépe držet.

Jaká při natírání dodržovat pravidla? Pozor si dejte zejména na vítr a přímé slunce

Velmi důležitý je pro natírání výběr správného počasí. Za ideální se považuje teplota mezi 5 °C a 25 °C a vlhkost v rozmezí 30 % - 80 %. Při velmi nízkých teplotách žádný nátěr dostatečně nezaschne, naopak v extrémním teple vám lak zasychá tak rychle, že se jednotlivé tahy štětcem nestíhají spojovat. Nesmí také foukat vítr, který na ještě nezaschlý nátěr může navát prach a jiné nečistoty. Ty už pak jinak než obroušením celého nátěru pryč nedostanete.

Pro natírání používejte větší ploché štětce. Natírejte dlouhými tahy tzv. po letech, tedy ve směru vláken dřeva.

Zamyslete se i nad tím, jak se při natírání chráníte. Vzhledem k tomu, že se chystáte používat přípravky, které mají chránit dřevo vůči škůdcům a vydržet dlouho let, nechcete, aby se vám dostaly do kontaktu s očima či kůží. Vybavte se tak rukavicemi, ideálně i brýlemi a oblékněte si triko s dlouhým rukávem. Před natíráním ochraňte také vše, co z pergoly nejde nijak sundat. Tedy elektrické kabely, osvětlení apod. Perfektně se k tomu hodí malířská páska, kterou vše snadno přelepíte.

Otázka na konec zní, jak dlouho vám pergola vydrží, než budete muset takový postup znovu opakovat? Záleží to především na kvalitě impregnace a laku či lazury. Na minimálně 5 let byste ale měli mít vystaráno. Sami pak začnete pozorovat, že ochranná vrstva se ze dřeva opět loupe. To je znamení, že čas na renovaci znovu nastal, protože lak už dřevo přestává chránit.

Ondřej Kodym


Další články o přístřešcích a pergolách: