Jaky je rozdíl mezi pergolou a přístřeškem?

Zatímco pergoly mají svůj původ v historických renesančních zahradách, přístřešky patří k velice starým architektonickým prvkům. Zprvu byly ryze funkční a alespoň jeden přístřešek měla každá vesnická chalupa. V současnosti se rozdíl mezi pergolou a přístřeškem stírá.

Jaký je tedy mezi těmito stavbami rozdíl?

  • Pergola vznikla jako částečná náhrada za dříve oblíbené besídky v zámeckých parcích a zahradách. Původní besídky bývaly uzavřené, zhotovené z opracovaných latí a hranolů. Základem býval nejčastěji čtvercový půdorys o rozměrech 2 x 2 až 3 x 2 m. Besídky byly do jedné třetiny kryté a zbytek byl ponechán vzdušný, otevřený.

    • Součástí besídky bývaly odpočinkové lavice a tvar besídky býval jednoduchý, bez zbytečných okras, aby lépe vynikl půvab popínavých rostlin, které besídku pokrývaly. Střecha byla nejčastěji laťová, otevřená. Z uzavřených besídek se během let staly besídky otevřené, později zmizelo boční krytí a z besídky se stala pergola jak ji známe dnes.

    • Pro umístění pergoly si vybíráme místo chráněné před nežádoucími pohledy cizích osob, většinou před kulisou křovin, aby z ní byl krásný rozhled po zahradě.

    • Konstrukce pergoly s dvěma bočními a jednou zadní stěnou obrostlá popínavými rostlinami poskytne intimnější prostředí a polostinné místo k umístění zahradního nábytku.

    • Nejčastějším stavebním materiálem je dřevo, na něm nejlépe vyniká tvar a barva popínavých dřevin a jsou nejvhodnější kulisou pro letničky a trvalky.

    • Ve větších zahradách se můžeme setkat s několika na sebe navazujícími pergolami –loubím.

    • Střechu jako takovou pergoly nemívají, na nosných trámcích jsou uloženy podélné trámce nesoucí vrchní trámky. Hustota uložení je různá od 40 – 100 cm. Jejich hlavní funkcí je poskytovat stín a soukromí.

  • Přístřešky měly jediný praktický úkol - zajistit, aby do vymezeného prostoru nepršelo. Ani dnes tomu není jinak. Stavíme přístřešky na auto, na dřevo, na zahradní slavnosti, na posezení s přáteli, přístřešky samostatně stojící i navazující na obytný prostor, dům, chatu, garáž apod.

    • U přístřešků je důležité, aby dovnitř nejen nepršelo, ale aby se voda z okolí neshromažďovala uvnitř, podlaha přístřešku bývá zpevněná a dobře odvodněná.

    • Přístřešky bývají otevřené jak ze všech stran, tak i ze tří nebo dvou stran uzavřené (buďto do jedné třetiny, do poloviny nebo i celostěnné), záleží na tom, co potřebujeme uchránit a před čím. Zda jen před deštěm nebo i před sněhem a větrem.

    • Jak jsme si už na začátku řekli, dnes se rozdíl mezi pergolou a přístřeškem stírá. Díky zastřešení pergoly, původně koncipované jako zvětšení obytného prostoru v letní sezóně, vznikne přístřešek.

Alena Lasotová


Další články o přístřešcích a pergolách: