Jaké materiály se používají při stavbě přístřešků?
Každá stavba přístřešku je specifická v mnoha ohledech. Záleží totiž na tom, k čemu bude přístřešek sloužit, zda bude stát samostatně nebo jako doplněk k domu. V neposlední řadě se od těchto faktorů odvíjí i volba vhodného materiálu. Kromě nejčastější varianty v podobě dřeva totiž pro stavbu přístřešku poslouží i kámen, cihla, hliník a případně i sklo. Přečtěte si, v jakých situacích oceníte právě tyto materiály a kdy bude lepší zvolit dřevěnou klasiku.
Výběr materiálu podle druhu přístřešku
Chcete zútulnit svou zahradu přístřeškem pro posezení, nebo potřebujete místo, kam uložíte nářadí? Přístřešky jsou také skvělým způsobem, jak ochránit automobil před působením větru, deště a silných slunečních paprsků. Aby všechny tyto úkoly zvládl přístřešek dokonale splnit, je potřeba vybrat vhodný materiál.
Při výběru materiálu na přístřešek myslete na několik důležitých faktorů:
- Kde bude přístřešek umístěn?
- K čemu bude nejčastěji využíván?
- Jak často chcete provádět údržbu?
V případě některých atypických řešení o zvláštních rozměrech či při nutnosti určitého tvaru konstrukce mohou být vaše možnosti výběru omezené doporučením specializované firmy. V takovém případě si raději nechte poradit a zvolte technicky nejvhodnější řešení, se kterým dosáhnete snadného používání a dlouhé životnosti přístřešku.
Nejčastější volbou je dřevo
Když si začnete vyhledávat dřevěné altány, pergoly a přístřešky, zjistíte, že patří mezi nejčastější řešení. A není se čemu divit, protože vypadají na první pohled dobře, nabídnou velmi dobré vlastnosti a hodí se pro samostatné postavení i k ukotvení do fasády domu. Kvalitní masivní dřevo se skvěle sladí snad s každým druhem stavby a vytvoří výborný designový prvek na zahradě.
Výhody a nevýhody dřevěného řešení
Mezi výhody dřevěných přístřešků patří cenová dostupnost. V zásadě i montáž nebývá nic složitého a specializovaná firma si s tímto úkolem poradí během pár dní. Velkou předností dřeva je jeho líbivý vzhled. K dispozici existuje několik druhů dřeva, takže si odstín vyberete podle vlastních představ. Celkový vzhled je také možné ovlivnit volbou laku a nátěru, což nabízí další možnosti přizpůsobení.
Na druhou stranu však počítejte s tím, že dřevo je potřeba pravidelně natírat a ošetřovat. Jedině tak si zachová své nejlepší vlastnosti a krásu i po letech. Přístřešky z tohoto materiálu tak mohou být poměrně náročné na pravidelnou údržbu. V případě použití dnešních moderních přípravků však nejde o nic složitého a natírání budete muset řešit pouze jednou za několik let.
Odolný kovový přístřešek
Další variantou, která poslouží hlavně pro ochranu automobilu, ale i vytvoření prostoru pro uskladnění dřeva či nářadí, je kovový přístřešek. Ten nabídne výrazné moderní vzhled, takže se hodí zejména k novostavbám a moderně rekonstruovaným domům. Kromě toho představuje skutečně odolné řešení se schopností řádné ochrany vašeho vozidla.
Praktický hliníkový přístřešek
Když hledáte kovové přístřešky, nejčastějším druhem kovu je právě hliník. Takové řešení totiž nabídne lehkou hmotnost, což snižuje nároky na složitost konstrukce. Navíc se hliník může pochlubit velmi dlouhou životností a poměrně malými nároky na pravidelnou údržbu.
Takový přístřešek může být vybaven buď průhlednou střechou z čirého polykarbonátu, nebo tmavým řešením z jiného materiálu nejčastěji ve formě plechu či extra silného a odolného plastu. Hliníkový přístřešek může být lakován do různých barev tak, aby se co nejvíce hodil k ostatnímu zařízení i samotnému domu.
Kombinace s kamenem a cihlami
Přístřešky s využitím kamene či cihel nepatří mezi častá řešení. I přesto však může jít o vhodnou kombinaci s dalšími materiály. Z kamene a cihel vzniknou efektní základy a podezdívka, kde je dále možné navázat průsvitnou střechou, případně další konstrukcí ze dřeva či kovu.
Přistavěním čistě cihlového přístřešku k domu získáte typickou garáž, o jejíž dlouhé životnosti a výborných vlastnostech pro uskladněné věci včetně automobilu, není sebemenších pochyb. Garážové stání bez problémů postavíte také kdekoliv jinde na pozemku Takové řešení však bývá poměrně finančně náročné v porovnání s jednodušším hliníkovým či dřevěným přístřeškem.
Sklo pro světlejší výsledek
Pokud se rozhodnete umístit sklo na přístřešek, rázem vzniká skvělý a příjemný prvek například pro posezení na zahradě či u domu. S pomocí skla hravě vytvoříte také zimní zahradu nebo skleník přidružený ke stěně domu pro optimální využití nabízeného prostoru.
Sklo na přístřešky musí být zvláště odolné a pevné. To zároveň klade vyšší nároky na konstrukci kvůli poměrně velké hmotnosti skla. Tento druh materiálu tak volte pouze pro pevné a k tomu určené konstrukce. Lehčí a přesto průhlednou alternativou je dutinkový polykarbonát, který také velmi dobře propouští světlo a zároveň má lehkou hmotnost. V případě využití na zastřešení zimní zahrady či skleníku dokáže polykarbonát nabídnout také výrazně lepší termoregulační vlastnosti.
- Doplňky pergoly
- Top 10 materiálů pro pergoly a přístřešky – co vydrží nejdéle?
- Využití palet v pergole
- Ochrana pergoly před větrem - možnosti
- Pergola na míru: Kolik stojí a co ovlivňuje cenu?
- Jaky je rozdíl mezi pergolou a přístřeškem?
- Jak ochladit vzduch pod pergolou?