Úvod ›  Stavba pergoly  ›  Dřevo

Jaké dřevo zvolit na stavbu pergoly?

Dříve, než vůbec začnete realizovat všechny plány ohledně vaší vysněné pergoly, je třeba si ze všeho nejdříve promyslet, jaké dřevo vlastně chcete na její stavbu použít. Není to tak úplně lehké rozhodnutí vzhledem ke všem kladným i záporným vlastnostem různých dřevin…

Dřevo - materiál vhodný pro stavbu pergoly

Dřevo patří vlastně mezi nejlevnější materiál ke stavbě malé či větší dřevostavby, právě proto se většina pergol staví právě z něj... Důvodem je i estetický vzhled, který dobře vynikne jak v klasické zahradě „našich babiček“, tak se klidně hodí i k modernějšímu stylu domu a zahrady. I tak při stavbě je doporučováno se řídit právě i okolím pergoly a ne pouze naší představou.

Výběr dřeva za žádnou cenu nepodceňujte, je to vlastně takový základ všeho následujícího...

Nejčastěji používanou dřevinou bývá tuzemský smrk, tzv. měkké dřevo. V případě, že si stojíte za výběrem z listnatých stromů, ideální je dubové nebo bukové.

Při stavbě pergoly a následném nátěru musí být dřevo řádně vysušené – maximální vlhkost se uvádí 15 procent. Jednak by se materiál špatně opracovával, ale také by začal brzy pracovat a praskat. Pozor – každé dřevo s takovým použitím musí být chráněno impregnací před škůdci a hnilobou a aplikaci byste měli jednou za rok opakovat. To je také jeden z mnoha důvodů, proč používat vyschlé dřevo. Tyto látky a barvy by totiž špatně vysušený materiál špatně nasával.

Čerstvé nebo rovnou vysušené dřevo?

Zda použít dřevo čerstvé rovnou z pily nebo zakoupené sušené dřevo je velice sporné. Čerstvé dřevo sice disponuje nízkou pořizovací cenou, ale v případě, že doma nemáme možnost trámy a latě dobře vypodložit na rovině a nechat minimálně rok vysychat na čerstvém vzduchu, dochází často ke zkroucení a praskání materiálu.

Koupě rovnou vysušeného dřeva bývá dražší, ale také nám usnadní mnoho práce a námahy. Dřevo již nepracuje a zůstává přesné.

Jinou věcí je však dřevo vysušené v sušičce, které jak se rychle vysušilo, může i tak rychle zase začít pracovat... Není to tak úlně šťastná volba.

U těchto možností je potřeba si rozmyslet, kolik máte času, místa, financí a možností, popř. při koupi rovnou vysušeného dřeva si bedlivě vybírat prodejní podnik.

Jaký druh dřeviny použít?

Jak je již výše zmíněno, nejčastěji se používá smrkový materiál, který je u domácích kutilů velice oblíbený. Je třeba sdělit ohledně dalších materiálů, že borovicové a modřínové dřevo sice snáze odolává nepřízni počasí, ale na druhou stranu borovice disponuje vyšším obsahem smolných látek a modřín se rád často trhá. Jedle se zase při opracovávání může štípat.

Novější způsob je použití červeného cedru, který nepotřebuje impregnaci proti hmyzu a houbám jako všechny ostatní dřeviny, má příjemný načervenalý podtón, dlouhou životnost, ale jeho pořízení je již trošku finanční luxus.

Druhy materiálu pro stavbu

Jaké vůbec lze použít konkrétní druhy pro stavbu pergoly? To je vlastně na každém z vás. Konstrukce se postaví z trámů, střecha ze střešních latí a poté už se fantazii meze nekladou... Někdo použije na podbití střechy palubky, jiný zase prkna (záleží také na samotné krytině), na boky a různá klasická čí zdobná pole si každý zvolí, co chce – prkna, latě apod.

Takže nechte vyschnout nebo zakupte vysušené dřevo, ohoblujte nebo nechte ohoblovat profíkem a můžete začít stavět!

Denisa Babková


Další články o přístřešcích a pergolách: